Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Jaroslav Stranavsky - MUSIC-MASTER

Uhrovec 1730

NEW CD

Keď sa páni zišli...

Saltus Hungarici a Dionisio
Uhrovec 1730

Solamente naturali/Miloš Valent, leader

 

  

http://www.youtube.com/user/stranavsky1#p/u/6/B_OZdWboP54


Cesty muzikanta k hudbe asi nie sú náhodné, ako aj v živote, všetko má svoje správne načasovanie. Keď sa mi v roku 1998 dostala do rúk ošarpaná, zodratá knižka z českého antikvariátu,vydaná v roku 1974, ešte som netušil , aký bohatý obsah je v nej ukrytý. Otváral som stránku po stránke popísané rukou huslistu – kapelníka, ktorý začal na začiatku 18.storočia zapisovať melódie tancov a piesní - (Hungaricus, Menuet , Olach, Lopatkowj , Preambulum , Aria ad Mensam , Dopschensis, Magyar Rosnyo, Kocurowj , Kurucz Nota , Runda Regis a iné). Niečo podobné poznajú aj dnešní hudobníci, hlavne jazzmani, ako Fakebook. Pred očami sa mi začal premietať film zo starých čias: Píše sa rok 173O, tuhá zima na Gemeri , podvečer ... za orosenými oknami kaštieľa čulá vrava v mnohých jazykoch , prerývaná štrnganím cínových pohárav , ráznym dupotom hajdúskeho tanca, a nevtieravým cinkaním malého cimbalu , ktorý uprene pozorujú vzorne upravení muzikanti, kým Cinka Panna nezačne hrať svoju obľlúbenú clivu pieseň Oroszlay...
Keď sa páni zišli, takto sa zabávali ...
Zbierka s titulom „Hungarici Saltus a Dionisio ,1730“ bola objavená v knižnici grófov Zayovcov z Uhrovca v roku 1956. Rukopisy a hudobné tlače zayovskej knižnice sú od roku 1960 uložené v Matici slovenskej v Martine. Melódie z rôznych kútov Uhorska, zachytené v jednej knižke, mi otvorili nový pohľad na spolužitie mnohých národností a kultúr na našom území v 18 storočí. Zároveň sa zrodil nápad priniesť tento pestrý kaleidoskop hudobnej verejnosti v podobe CD nahrávky , ktorú súbor Solamente naturali realizoval v Podkoniciach po mnohých koncertoch doma aj na svetových festivaloch (BEMF Boston, Händelfestspiele Gottingen, Larvik Musik ). Skladby na CD sú zoradené v tzv. rundách, teda tanečných kolách , zložených z viacerých piesní vybratých podľa určitej príbuznosti . Tance zo zbierky sú do programu vybrané tak , aby boli žánrovo čo najpestrejšie. Niektoré, ako napr. M 299, ma zaujali hneď , ale iné, ako napr. Kurucz nota, som odhalil až po 4 rokoch - je to krátky zápis 2 taktov , ktorí sme použili ako „groove“ k improvizácii. Mnohé tance zbierky ostali pre mňa doteraz zahalené tajomstvom: napríklad melodika mnohých Preambúl je veľmi vzdialená dnešnému sluchu , tak trochu „zakliata“ . Je to skôr výzva pre mladých skladateľov, akým je aj talentovaný skladateľ, multiinštrumentalista Michal Paľko, ktorého príchod do súboru v roku 2008 bol veľkým prínosom. Barokový inštrumentár huslí, viol, zlobcok , priečnej flauty a zobcoviek obohatil pôvodnými ľudovými nástrojmi , používanými už v 18.storočí, ako malý cimbal, koncové píšťaľky, fujara, drumbľa a ozembuch . Želám všetkým poslucháčom , aby im tieto zabudnuté archaické melódie priniesli toľko radosti a zábavy ako má naša „banda“ vždy, keď sa stretneme a hráme zbierku z Uhrovca na koncerte.
Miloš Valent

Solamente naturali
Miloš Valent - husle, viola , spev, zlobcoky
Martina Mestická - baroková priečna flauta, zobcovky, ľudové píšťaľlky
Dáša Valentová - husle, spev, zlobcoky
Peter Vrbinčík – viola, zlobcoky
Tibor Nagy – kontrabas, zvon, ľudové píšťaľlky
Michal Paľko - barokový cimbal, ľudové píšťaľlky , daf , drumbľa, ozembuch
 

 

Miloš Valent získal ocenenie Krištáľové krídlo 2010
16/01/2011
Huslista Miloš Valent získal ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2010 v kategórii Hudba. Cenu získal s ohľadom na verejnú prezentáciu a realizáciu CD-nahrávok diel významného bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela (1778-1837) so súborom Solamente naturali (opera Mathilde von Guise, Septetá op. 74 a 114), za umeleckú realizáciu projektu kompletnej kvartetovej tvorby slovenského skladateľa obdobia vrcholného klasicizmu Mikuláša Zmeškala (1759-1833) a novodobú svetovú premiéru husľového koncertu Antonia Vivaldiho, z rukopisnej zbierky v archíve v Podolínci.

 


 


563625

Úvodná stránka