Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Jaroslav Stranavsky - MUSIC-MASTER

Nové CD: Zapaľujú sa čerešne višne

logo.jpg
Zapaľujú sa čerešne višne

Ľubomír Lőrinčík a ĽH Vŕštek


 

 

Ľubomír Lőrinčík a ĽH Vŕštek

Nové CD:

Zapaľujú sa čerešne višne...

spieva: Ľubomír Lőrinčík, hrá ľudová hudba Vŕštek

 

NOVOHRAD

Územie Novohradu sa rozprestiera v južnej časti súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja a väčšia časť územia je v severnej časti Maďarska. Bolo to pôvodne rozsiahle územie, kde ako prvý ho začali osídľovať Slovania a to od 7. storočia n.l. Názov Novohrad pochádza z pomenovania hradu Novohrad (Slovan), ktorý v súčasnosti leží na území Maďarska. Od 10. – 11. storočia n.l. začali územie Novohradu osídľovať tiež Maďari a následne ho začali ovládať. Názov Novohrad sa postupne pomaďarčil a niesol názov v maďarčine Nógrád. Sídlo Novohradu bolo v Balážskych Ďarmotách a po vyhnaní Turkov z územia Novohradu (po roku 1856) sa sídlom Novohradu stalo mesto Lučenec.
Našťastie rôznym následným historickým vývinom spod maďarskej nadvlády a maďarizácie, zachovala sa značná časť - dá sa povedať pôvodného slovanského územia a najmä cítenia. Slovenský Novohrad, ak je to možné takto pomenovať, sa v súčasnosti nachádza na území okresov Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš a určitá časť je aj na území okresu Detva. Slovenské územie Novohradu bolo bohaté najmä na nerastné suroviny, ale bolo a je bohaté aj na osobnosti z oblasti kultúry či umenia. Pochádzajú z neho mnohí spisovatelia či básnici. Pre ilustráciu uvediem aspoň Daniela Maróthyho - otca nemenej známej Eleny Maróthy Šoltésovej. Ďaľej Boženu Slančíkovú Timravu, hudobného skladateľa Fracza Christiána Lehára, herca Ctibora Filčíka a mnohí – mnohí ďalší.
Ľudovú kultúru a folklór dokumentujú – Novohradské múzeum v Lučenci, mestské múzeá vo Fiľakove, Poltári a Múzeum bábkárskych kultúr a hračiek v Modrom Kameni.
Práve z tejto slovenskej časti Novohradu sa mi podarilo zozbierať ďalšie Novohradské pesničky niekde z okolia Veľkého Krtíša, Stracín, Pôtra a až niekde smerom do mojej rodnej dedinky Mašková. Verím že Vás tieto Novohradské pesničky zaujmú a venujem ich najmä mladej generácii, aby si pripomenula aké pesničky si ich predkovia spievali.

 

Ing. Ľubomír Lőrinčík

spevák a zberateľ ľudových piesní z oblasti Novohradu. Narodil sa 20. septembra 1954 v obci Mašková, okr. Lučenec. Po skončení základnej školy v rodnej obci, v obci Halič a po ukončení Ľudovej školy umenia v Lučenci, pôsobil ako študent v mestách Žilina a Praha. Už ako chlapec rád spieval a hral na akordeóne. Vystupoval pri rôznych spoločenských udalostiach vo svojej obci a v okolitých obciach.
Prešli roky a práca mu určila miesto pôsobenia najprv mesto Bytča a neskôr Banskú Bystricu, kde pôsobí dodnes.
Svojim spevom si získal srdcia priaznivcov folklórneho súboru Urpín, v ktorom účinkoval ako spevák – sólista. Pôsobil tiež ako člen spevokolu Cansona Neosólium v Banskej Bystrici.
Má viacero rozhlasových nahrávok s ľudovou hudbou Ondreja Mrázika a Štúdiovým ľudovým orchestrom. Má tiež vystúpenia v Slovenskej televízii ako napr. Anderov rebriňák a pod. V ostatnom čase Ľubomír Lőrinčík účinkuje a spolupracuje s poprednými hudbami nášho regiónu – Švihrovci, Daškovci, Krnáčikovci, Olšiakovci, ĽH Tisovník, ĽH Jánošík, ĽH Vrštek.
Ľubomíra Lőrinčíka poznáme nielen ako dobrého speváka ľudových piesní, ale tiež ako zberateľa ľudových piesní zo svojho rodného Novohradu. Zozbieral už do 200 pesničiek z tohoto regiónu. Z týchto pesničiek už vyše 100 naspieval na zvukové nosiče a má už nahratých šesť profilových zvukových nosičov.
Verím že aj toto CD, ktoré obsahuje VIDEO Vás zaujme tak, ako je zrelá, jedinečná a úprimná interpretácia sólistu – zberateľa, ako aj ľudovej hudby. Nech Vám počúvanie tohoto CD prinesie takú radosť, s akou ho náš interprét spolu s ľudovou hudbou nahrávali.


 

 

 


 

CD Ľubomír Lörinčík

Ľubomír Lörinčík

Ľubomír Lörinčík
Autor: js


 


563621

Úvodná stránka